«Хочеш із кадета вирости в третьому? Ходи за третім помічником по пятам! Лишние рабочие руки ему точно не помішають.»
Старший помічник у судах Columbia Shipmanagement Богдан Багдасарян розповідає про те, як його «гоняли» за теорією і на практиці в першому рейсі, скільки кадетів вдалося підготувати за час роботи старпомом, і як за допомогою коробок з пончиками створити на мостику нинішню американську атмосферу.
Чому ви вирішили зробити більше своєї професії?
Мой дед был радистом еще в те, «старые добрые времена», когда радисты были в составе экипажей. Досягнувши більш-менее сознательного віку, я, як, наверное, і багато хлопчиків сімнадцять років, не надто задумувався про життя. Орієнтувався в якому-то на прикладі деда, плюс вибирав серйозне навчальне заняття, яке давало якісне освіту.
Як ви дізналися про компанію Columbia Shipmanagement?
Уже в той час, коли я вчився, про Колумбію ходили дуже хороші розмови. Мій близький знайомий працював у CSM третім помічником і часто ділився враженнями про цю компанію як про дуже солідну та респектабельну. Можна було, наверне, розглянути та інші варіанти, але всі вони в порівнянні з тим, що я вже знала про CSM, виглядали несерйозно.
Ви прийшли в перший рейс від компанії по кадетській програмі?
так. Найбільших студентів нашого університету з усіма потоками прийняли в Columbia Shipmanagement на співробітництво з представниками компанії, в тому числі виконавчим директором капітаном Григорієм Леонідовичем Машкевичем. Найкращих із нас отобрали і впродовж місяця відправили на суд.
Як проходив перший рейс?
Мені в тому першому рейсі від CSM дуже повезло і з капітаном, і з пароходом – це був нафтовий танкер типу Suezmax. Там все робили правильно, там любили вчити, і в підсумку дійсно добре навчили багато чого. Після того рейсу я пропрацював там ще чотири контракти вже третім помічником. Так що фактично я там вирос із кадета. Виучил язык. Легко не було: любили спрашивать, «гоняли» по теорії і на практиці. Капітан Дашкін говорив так: «Якщо кадет хоче стати третім помічником, він повинен ходити по п’ятам за третім помічником. Якщо третій хоче стати другим, він повинен ходити за другим помічником». Так все і вийшло. Я все час був поруч із третім, допоміг йому. Пара рук на підхваті лишней ніколи не буває, а кадет – ідеальна для цього кандидатура.
А як ви зараз, будучи вже старшим помічником, будуєте роботу з кадетами?
Кадети працюють со мною постійно, за час в море у мене їх уже було чоловік восемь або десять. Багато хороші, толковые ребята запам’яталися, повирастали, і наверняка теж або вже стали, або скоро стануть старшими помічниками. Всегда згадую кадетам, що важливо вчити англійську, на будь-якому етапі – і в університеті, і на судні. Потрібно бути активним і любознательным, во всем: и в учебе, и в работе. Нужно «шевелиться» і всячески себе проявляти. І надо уміти спілкуватися і будувати нормальні відносини з іншими.
Вспоминается забавная история. Буквально прошлий контракт був досить напруженим: США, Хьюстон, ми ходили від початку до причалу, дуже щільним був графік погрузок-разгрузок. Із-за якої-небудь помилки агента ми простояли у початку на пару днів більше, ніж планувалося. І все змогли спокійно по чергові сходити в місто. Я же майже не вийшов на берег: старпом, як правило, в місті не виходить, занадто багато роботи. А ребята з берега постійно приносили коробки пончиков. Вкусных, настоящих техасских пончиков. Це було дуже приємно – отримувати угощення з берега. Ну и на мостике у нас была настоящая такая бытовая американская атмосфера: повсюду коробки з пончиками.
Чому ви все-таки залишилися в Columbia Shipmanagement?
Це серйозна компанія. Там працює понятний, добре організований звід правил і уставів, яким потрібно слідувати. Ти завжди знаєш, що наслідує за тим або іншим кроком. Там немає місця капризам, все прозоро і понятно. Я в компанії вже майже десять років, знаю багатьох і на судах, і в офісі, а це теж приємно.
У Columbia ти завжди знаєш, що буде, і тут все офіційно. Делать что-то на берегу, работать на обычной работе сложнее, потому что на берегу, во всяком случае, в Украине менее развита реальнодействующая система регулирования рабочих отношений, отношения человека со законом. Все расплывчато, а правила в самих різних сферах зачастую нікто і не думає дотримуватися. В морській роботі проще: тут закони і правила реально діють. Ну і про питання матеріального вознаграждения забувати не варто: понятно, що в море заробітки не порівняні з береговими.
Головна перевага Columbia для мене полягає в тому, що в цій серйозній компанії не буває обманів, затримок зарплати або брошених екіпажей. Цю компанію можна довіряти.